Pro gynekology: Vyšetření GBS aneb screening Streptococcus agalactiae v těhotenství

Tereza Prokopová, Vladislav Holec

Principem vyšetření GBS (z angl. Group B Streptococci) je průkaz ß-hemolytických streptokoků skupiny B neboli Streptococcus agalactiae. Tato bakterie je významnou příčinou perinatální mortality a morbidity.

Streptococcus agalactiae je přirozeným komenzálem gastrointestálního traktu, porodní cesty jsou osídleny přibližně u 18 % gravidních žen. Patří mezi nejčastější původce časných novorozeneckých sepsí (diagnostikovaných v prvních 6 dnech života). Mortalita tohoto onemocnění, které se u 9,5 % novorozenců projevuje purulentní meningitidou, dosahuje 2,1 % u donošených novorozenců a 19,2 % u předčasně narozených dětí (1). K infekci novorozence dochází přechodem porodními cestami kolonizované matky nebo aspirací infikované plodové vody. Zvýšené riziko pro plod představuje prematurita – porod před 37. týdnem těhotenství, odtok plodové voda více než 12 h před porodem, horečka (> 38 °C) za porodu a anamnestický údaj o předchozím porodu dítěte s časnou formou GBS infekce (2).

Pozdní streptokokové infekce (diagnostikované 1 týden až 3 měsíce po porodu) se projevují nejčastěji sepsí, v 1/3 případů pak meningitidou, a nejvýznamnějším rizikovým faktorem je anamnéza porodu <27 GT.

Sekce perinatální medicíny ČGPS ČLS JEP schválila Doporučený postup při screeningu a léčbě S. agalactiae v těhotenství (2):

Screeningu streptokokové infekce by se měly podrobit všechny těhotné ženy (s výjimkou žen s GBS pozitivní kultivací moči kdykoli v průběhu těhotenství) mezi 35. až 37. týdnem těhotenství, kdy se odebírá jedním odběrovým tampónem stěr z bočních stěn dolní třetiny pochvy a následně z rekta. Vzorky jsou pak umístěny do transportního média a zaslány do laboratoře. Na žádanku je třeba poznačit požadavek na vyšetření „GBS“. MOP se v tomto případě nevyšetřuje

Doba odezvy laboratoře o GBS pozitivitě je 24-48 hod., stanovení citlivost je pak dispozici za 48-72 hod. Vyšetření na GBS považujeme za statimové, a proto nález S. agalactiae ihned hlásíme zasílajícímu lékaři.

Doporučený postup intrapartální antibiotické profylaxe pro prevenci perinatálního GBS onemocnění (2):

I. volba penicilin G 5 mil. jednotek i. v. iniciální dávka, dále 2,5-3 mil. jednotek i. v. každé 4 hodiny až do porodu
Alternativa ampicilin 2 g i. v. iniciální dávka, dále 1 g i. v. každé 6 hodiny až do porodu
Při alergii na penicilin bez vysokého rizika anafylaxe cefazolin 2 g i. v. iniciální dávka, dále 1 g i. v. každých 8 hodin až do porodu
Při alergii na penicilin s vysokým rizikem anafylaxe Kmen citlivý ke klindamycinu: klindamycin 900 mg i. v. v 30 min infuzi každých 8 hodin až do porodu

Kmen rezistentní ke klindamycinu: vankomycin 1 g i. v./ v 60 min infuzi každých 12 hodin až do porodu.

Kontakt na laboratoř: laboratoř pro diagnostiku fluorů a STI, Mgr. Iveta Popelková – garant laboratoře, 596 200 322

Literatura:

  1. Informace výboru ČNeoS – Doporučený postup k profylaxi a léčbě infekcí vyvolaných Streptococcus agalactiae (GBS) 2020
  2. Měchurová A., Vlk R. a Unzeitig V.: Doporučený postup při screeningu a léčbě streptokoků skupiny B v těhotenství, Čes.Gynek. 78, 2013, supplementum,2013, 11-14.
Služby
klinických laboratoří
 
Easy To Read
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské náměstí 2633/7, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava,
tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz,
Datová schránka: pubj9r8
Web: zuova.cz