Nová PCR diagnostika – průkaz DNA Toxoplasma gondii
Toxoplasma gondii je intracelulární, kosmopolitně rozšířený prvok skupiny Apicomplexa, jehož definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy. V jejich střevě dochází k sexuální fázi životního cyklu parazita za vzniku oocyst. Ty jsou spolu s trusem vylučovány do vnějšího prostředí. Pozřením zralých oocyst (přibližně za 5 dnů jsou již zralé = infekční a svou infekčnost si zachovávají po značně dlouhou dobu) se může nakazit více než 350 druhů mezihostitelů včetně člověka. V jeho těle pak dochází k nepohlavní fázi rozmnožování za vzniku tkáňové cysty, kde parazit v podstatě celoživotně přežívá. V případě imunosuprese se toxoplazmóza chová jako oportunní parazitóza s možnou reaktivací nákazy, kde se můžeme setkat s vážnými následky, např. ve formě mozkové toxoplazmózy. Prostřednictvím těchto tkáňových cyst se člověk rovněž může nakazit, a to při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa či při manipulaci se syrovým masem.
Nejzávažnější formou toxoplazmózy je toxoplazmóza kongenitální, kdy dochází k transplacentární nákaze embrya či plodu u matek, které se nakazily v průběhu těhotenství, nebo těsně před ním. Není – li těhotná žena léčena může dojít např. ke spontánnímu potratu nebo různým formám poškození plodu, včetně pozdních následků v postnatálním období.
Akutní toxoplasmóza, je-li symptomatická, se projevuje nespecifickými chřipkovitými příznaky, zvětšením lymfatických uzlin, vzácně i postižením CNS, srdce, jater, očními infekcemi.
Přímý průkaz DNA Toxoplasma gondii doplňuje panel sérologických reakcí průkazu přítomnosti protilátek: celkové Ig - KFR, IgG, avidita IgG, IgM, IgA, IgE.
Průkaz DNA Toxoplasma gondii se provádí ze vzorku plné (EDTA) krve, infekci plodu je možno prokázat v plodové vodě, pupečníkové krvi nebo krvi novorozence. Při vyšetření suspektní oční toxoplasmózy je možné provézt PCR v tekutině sklivce či krvi (EDTA), při podezření na mozkovou toxoplazmózu pak vyšetřením likvoru.
DNA Toxoplasma gondii
- Metoda:
- PCR
- Indikace:
- toxoplasmóza
- Materiál:
- plná krev (EDTA) 5ml, plodová voda, sklivec, likvor min.1,5ml
- Transport:
- při 4°C do 12 h od odběru, krev nemrazit!!!
- Forma výsledku:
- NEGATIVNÍ, POZITIVNÍ
- Výsledek do:
- týdne (STATIM: možno vyšetřit téhož dne do 16:00, vzorek musí být do laboratoře dodán do 11:00)
- Kontakt:
- Odd. molekulární biologie, tel.: 596 200 241, 147, 266
Odd. parazitologie a lékařské zoologie, tel.: Ostrava: 596 200 326, 240,
Karviná: 596 344 480
Aktuality
Využijte akce pro své zdraví
Den otevřených dveří
Srdečně Vás zveme na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pro lékaře a studenty lékařských fakult. 27. března 2025 | 13:00 hodin
Senzorické zkoušky posuzovatelů
Dne 8.4. od 8:00 proběhnou na Zdravotním ústavu v Ostravě senzorické zkoušky posuzovatelů. Seminář je určen pro pracovníky potravinářských provozů a laboratoří.
Poděkování
za finanční dotaci na nákup nových pomůcek pro programy prevence zdraví ve školách a pro veřejnost
Pozvánka na odbornou konferenci
Srdečně Vás zveme na odbornou konferenci - Respirační infekce a novinky v laboratoři
Zobrazit všechny aktuality