Horečka Marburg – informace ECDC
3.10.2024 vydalo Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) zprávu o negativních výsledcích vyšetření na horečku Marburg u dvou cestovatelů vracejících se z Rwandy, kde je v současné době evidován výskyt tohoto onemocnění u lidí.
Horečka Marburg je vyvolána virem Marburg ze skupiny filovirů. Vyskytuje se v subsaharské Africe, mohou být infikována různá zvířata, nejčastěji primáti, netopýři nebo hlodavci. K přenosu viru na člověka dochází vzácně, např. při zpracování a konzumaci masa nakažených zvířat, poraněním nebo jejich tělesnými výměšky.
U lidí se onemocnění projevuje jako hemoragická horečka. Po upynutí inkubační doby (5-10 dní) náhle nastupuje vysoká horečka s chřipkovitými příznaky doprovázenými bolestí hlavy, zimnicí a malátností. Po 2-5 dnech nastává u více než poloviny pacientů prudké zhoršení stavu s gastrointestinálními příznaky (bolest břicha, nausea, nechutenství, zvracení, průjem), vyrážkou a s krvácením z různých tělních otvorů, stav je doprovázen šokovým stavem a multiorgánovýcm selháním. Mortalita v případě krvácivé horečky dosahuje 80-90 %.
Mezilidský přenos je vzácný, nákaza se nešíří vzduchem, nýbrž prostřednictvím přímého kontaktu s tělesnými tekutinami nakaženého symptomatického jedince. Nákaza je možná také kojením nebo pohlavním stykem. Z toho důvodu je náhodná nákaza cestovatele do endemických oblastí málo pravděpodobná, dodržuje-li základní pravidla bezpečného chování.
V minulosti se vyskytla horečka Marburg v ohniscích u několika desítek až stovek lidí v různých afrických státech, např. v Angole, DR Kongo nebo v Ugandě.
27. září 2024 oznámil rwandský ministr zdravotnictví první výskyt horečky Marburg ve Rwandě. Do 2.10.2024 bylo hlášeno zatím 36 případů s 11 úmrtími. Aktuálně probíhá v oblasti epidemiologické šetření a opatření k zabránění šíření nemoci.
2.10.2024 byli v německém Hamburgu podrobeni izolaci dva cestovatelé po návratu ze Rwandy s příznaky, které vyvolaly podezření na možnou infekci virem Marburg. Tyto osoby byly v kontaktu s pacienty nakaženými horečkou Marburg v místním zdravotnickém zařízení. 3.10.2024 bylo oznámeno, že výsledky testů na horečku Marburg byly u obou cestovatelů negativní.
Vzhledem k aktuální situaci se důrazně doporučuje osobám cestujícím do Rwandy:
- vyhýbat se kotaktu s osobami s příznaky horečnatého onemocnění, průjmem či krvácivými projevy, nedotýkat se předmětů potřísněných tělesnými tekutinami těchto osob ani mrtvých těl,
- místní zdravotnická zařízení navštěvovat jen v nezbytných případech,
- vyhýbat se místům s možným výskytem nakažených zvířat, jako jsou jeskyně nebo nory, nedotýkat se živých ani mrtvých zvířat (primáti, antilopy, hlodavci, netopýři), nemanipulovat ani nekonzumovat maso z divokých zvířat.
Každý cestovatel po návratu ze Rwandy s příznaky, které by mohly odpovídat horečce Marburg, by měl neprodleně vyhledat lékařskou péči a oznámit svou cestovatelskou historii, a rovněž by měl nahlásit své kontakty, které by mohly být rovněž v riziku nákazy.
MUDr. Hana Zelená, Ph.D.
Vedoucí odd. virologie a NRL pro arboviry, CKL ZÚ se sídlem v Ostravě
#zuova #ostrava #marburg #virus #ecdc
Aktuality
Poradny Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se připojí k Evropskému testovacímu týdnu HIV a rozšíří provozní dobu.
XI. česko-slovenská konference "Doprava, zdraví a životní prostředí"
Ve dnech 8. až 9. října jsme se zúčastnili XI. Česko-slovenské konference „Doprava, zdraví a životní prostředí“ v Pasohlávkách.
Znovuotevření pracoviště v Opavě
Od 29. 10. 2024 opět otevíráme pracoviště v Opavě na ulici Olomoucká 1208/80.
Odběrové místo Ostrava-Zábřeh
Dne 14.10.2024 bude Odběrové místo na poliklinice v Ostravě Zábřehu z provozních důvodů uzavřeno.
Přednášky LF OU
Přednášky LF OU v rámci Univerzity třetího věku na téma prevence nemocí a jejich včasný záchyt
Zobrazit všechny aktuality